Medus

Medus yra vienas iš seniausių maisto produktų: archeologai medaus aptiko netgi Egipto valdovo, valdžiusio 1332— 1322 m. pr. m. e. 

Tutanchamono kape. Įdomiausia tai, jog piramidėje aptiktas medus tebebuvo tinkamas valgyti. 

.........................................................................................................................................................................................................

Šiemet galiu pasiūlyti tokio medaus:     (spauskite ant nuorodos)











KAIP IŠSIRINKTI ?


Būtina atkreipti dėmesį, ar medus sufasuotas į sandarius indus, ar etiketėje yra nurodytas bityno adresas bei bitininko rekvizitai, bityno paso numeris. Kokybišku pavasariniu medumi įprastai pradedama prekiauti pirmą birželio savaitę, tad jei jums gegužės pradžioje siūlys skystą šviežią pavasarinį medų, greičiausiai jis bus pernykštis ir dirbtinai suskystintas arba išsuktas nesubrandintas ir vėliau surūgs. Kokybiškas subrandintas medus, išsuktas birželio mėnesį, niekada nesugenda, tik susikristalizuoja laikui bėgant. Šviežias medus būna skystai tąsus. Pavasarinis medus dažniausiai susikristalizuoja per 2–3 savaites ir būna šviesios spalvos. Tikrai geras medus susikristalizavęs turės susidariusią baltą gliukozės raštą, kuris gali matytis indo šonuose ir ant medaus paviršiaus. Jei medus kristalizuojasi netolygiai, vadinasi, jis yra maišytas ir dalis jo yra tinkamai nesubrandinta bei vėliau gali sugesti. Vasarinis medus taip pat skiriasi spalva. Vasaros vidurio medus dažniausiai yra tamsesnis nei pavasarinis, o vasaros pabaigos – tamsiausias. Dažnai parduodamas medus vadinamas liepų, aviečių ir pan. medumi, tačiau bitės niekada nesuneša medaus tik grynai iš vienos rūšies augalų, todėl tos pačios rūšies (liepų, aviečių, pievų) medus iš skirtingų vietų gali skirtis skoniu, spalva ar kvapu. Mano bityne vyrauja poliflorinis medus, suneštas iš įvairių pievų, laukų ir miškų augalų. Kai kuriais metais galiu pasiūlyti aštresnio skonio grikių medaus.

Ką daryti su rūgstančiu medumi? Neskubėkite jo išmesti! Jį galima naudoti kepiniams arba gėrimams gaminti.

Kodėl  taip atsitinka? Priežastis labai paprasta – medus pernelyg drėgnas. Ar dėl to gali būti kaltas pirkėjas? Dažniausiai ne. Na, žinoma, nekalbu apie atvejus, kai į medų pripilama vandens arba kai atviras indas su medumi laikomas drėgname rūsyje. Visais kitais atvejais – laikant medų šilumoje, kabinant nešvariu arba aplaižytu šaukštu, gal net pirštais – medus tikrai nesurūgs. Medus pasižymi konservuojamosiomis ir netgi antiseptinėmis savybėmis, ir tokios smulkmenos jam tikrai nepakenks.

Beje, jei manote, kad rūgsta tik skystas medus, labai apsirinkate. Būna, kad kietas, susikristalizavęs medus, ramiai gulintis kibire mėnesį ar daugiau, staiga pradeda pūstis ir lipti per kraštus.

Daugiau apie medų galite pasiskaityti paspaudę čia :  Medus